Nám. Míru 279
27735 Mšeno

telefon: 315 693 060
mobily: 777 769 149/100
e-mail: terko@terko.cz

Co je to systém SCHUKO

Co je to systém SCHUKO

"SCHUKO" označuje systém zásuvek a zástrček na 230V používaný v Německu a mnoha dalších zemích Evropy, který není automaticky kompatibilní s naším systémem (používaným mmj. i na Slovensku, v Polsku, Francii a v Belgii).
Naší zástrčku s dírou pro zemnící kolík sice zasunete do SCHUKO zásuvky, spotřebič ale nebude mít jištění.
SCHUKO zástrčku do naší zásuvky nezasunete vůbec, protože tato zástrčka nemá otvor pro zemnící kolík našich zásuvek.

Univerzální zástrčky:
Kompromisním řešením pro to, aby spotřebiče, které vyžadují uzemnění, mohly být se stejnou zástrčkou využívány jak v našich, tak například německých zásuvkách, jsou zástrčky UNISCHUKO, kterými je dnes již osazována naprostá většina spotřebičů dovážených k nám ze zahraničí, ale i u nás vyráběných (typicky třeba žehličky).
Tyto zástrčky mají jak systém zemnění plochými konektory na stranách zástrčky, tak otvor pro náš zemnící kolík.
Pokud náhodou máte ještě spotřebič s klasickou českou zástrčkou, poslouží velmi dobře (jako adaptér pro použití v SCHUKO zásuvce) nová prodlužovačka, která má na jedné straně univerzální UNISCHUKO zástrčku a na straně druhé jednu nebo více klasických českých zásuvek se zemnícím kolíkem.

Do obou typů zásuvek lze samozřejmě bez jakýchkoliv úprav zapojit dvoukolíkové EURO zástrčky, které jsou instalovány u výrobků nevyžadujících zemnění (například stolní lampy nebo topné koberečky).

Adaptéry pro české zásuvky:
Máte-li spotřebič, nebo mezizásuvku (například zásuvkový termostat, stmívač apod.) na jehož jedné straně je zástrčka SCHUKO, je nutné (pro české zásuvky se zemnícím kolíkem) použít adaptér, který má na jedné straně zástrčku UNISCHUKO (nebo klasickou českou zástrčku) a na straně druhé zásuvku SCHUKO.
Využít můžete například tento adaptér.

Koho zajímá historický důvod, proč Československo v roce 1933 (a po něm Polsko) převzalo belgický a francouzský systém se zemnícím kolíkem, může shlédnout toto krátké video.

Fotografie jednotlivých typů zástrček a zásuvek se základním popisem najdete níže.

U spotřebičů, resp. doplňkových přístrojů, které prodáváme a které nejsou s naším zásuvkovým systémem kompatibilní, tuto informaci uvádíme, vč. doporučeného řešení.

Fotografie

Certifikáty

logo - Český výrobek

Recenze z Heureka.cz

"výborná komunikace ochota.. velká spokojenost, i když původně objednané zboží nebylo skladem, napsali kdy mohou objednat k výrobě a rovnou nabídli alternativu."

Topné koberečky na

Pomáháme...

Fazole

Najdete nás také na

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Maps
  • Fazole

Odběr novinek

Odběr novinek
*

Počítadlo

Rychlý dotaz / poznámka

Rychlý dotaz / poznámka


*

*
*

Partneři